01 / 05 / 19

5 powodów, dla których jazda rowerem jest dobra na start

Udostępnij

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, bez niej organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Człowiek pozbawiony ruchu długi czas, jest bardziej narażony na kontuzję, a jego organizm jest mniej wydajny. Dlatego często mimo chęci, ciężko jest zrobić ten pierwszy krok, aby zwiększyć ilość ruchu w naszym życiu. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi rower. Jest to idealna forma aktywności dla osób, które chciałyby stopniowo zwiększać ilość dziennego ruchu. Dodatkowo jazda na rowerze przynosi wiele innych zalet.

 

1. Kiedy nie wiesz od czego zacząć…

Któregoś pięknego dnia wstałam z przekonaniem, że chcę żyć zdrowiej i aktywniej. Nie byłoby to niczym dziwnym, gdyby nie fakt, że byłam z tych co łąkę widzą tylko na pulpicie, a światło w żarówce. Niezmordowanie szukałam ćwiczeń jak najmniej wymagających, jednak po przerobieniu 10 minut skalpela Chodakowskiej lub 5 minut Insanity Shaun Baker’a, stwierdziłam że nie ma się co oszukiwać. Przeciążanie nieprzyzwyczajonego do ruchu organizmu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wtedy na myśl przyszedł mi rower. Zaczęłam pokonywać coraz większe dystanse, najpierw wyznaczyłam sobie miejscowy zbiornik wodny jako metę. Nagrodą był odpoczynek na kocu, w blasku słońca. Potem zaczęłam dodatkowo okrążać zbiornik, a następnie dodałam nieco dłuższy powrót, przez całe miasto. Z ciężkich początków i bólu mięśni po 10 km, doszłam do prawie 40 km, bez oznak żadnego zmęczenia. Pomijając tak widoczne aspekty jak jędrniejsza skóra na udach, schudnięcie i lepsza cera, również psychicznie zaczęłam odczuwać zmianę na lepsze. Zaczęłam skupiać się na pozytywach, wychodzić więcej do ludzi, pozbyłam się wielu kompleksów. Moja wydolność organizmu zwiększyła się na tyle, że skalpel Ewy Chodakowskiej, nie są już dla mnie aż takim wyzwaniem.

2. Pokonujesz swoje słabości

Na rowerze łatwiej osiągnąć wyznaczony cel. Jak już wyruszysz w trasę do konkretnego punktu, musisz również z niego wrócić. Taka sytuacja sprzyja zwyciężaniu swoich słabości, i pokonywaniu większych odległości. Każda dawka ruchu jest ważna, dlatego przebycie jakiejś trasy rowerem, nawet tej mniej wymagającej zawsze jest ważnym elementem w drodze do zwiększenia aktywności w naszym życiu. Organizm dzięki temu stopniowo “oswaja” się z  ruchem, przechodzi w inny tryb gotowości, szybciej krąży krew, stabilizuje się metabolizm i zwiększa się wydolność oddechowa. Najlepsze jest to, że możesz dostosować tempo do swoich możliwości, nieważny jest czas, ważny jest efekt końcowy.

3. Poznajesz lepiej okolice

Podróżując na dwóch kółkach jesteśmy w stanie przebyć znacznie większe odległości, niż idąc piechotą.  Im więcej kilometrów pokonamy, tym więcej krajobrazów zobaczymy. Dzięki rowerowi często jesteśmy w stanie udać się tam, gdzie nie dotrzemy samochodem, co sprzyja odkryciom przeróżnych wspaniałych miejsc. W naszej okolicy może być jakaś atrakcja, o której istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Jest to idealny sposób na odkrywanie lokalnych zakamarków, a dodatkowo jest całkiem darmowy. Eksploracja na rowerze kosztuje nas jedynie siłę naszych mięśni!

4. Widzisz prawdziwy obraz okolicznej przyrody

Ryk silnika oraz spaliny nie sprzyjają podziwianiu natury, i okolicznej przyrody. Jadąc rowerem usłyszysz śpiew ptaków, szum drzew, a może tak jak nam, drogę przebiegnie Ci sarna (co w przypadku jazdy samochodem nie wróży nic dobrego). Jadąc rowerem przez naturalne plenery, masz wrażenie jakbyś był częścią otaczającego Cię krajobrazu. Czujesz się jakbyś po długiej wędrówce, wrócił w końcu do domu. Instynkty wyostrzają się, oczy spoglądają poza horyzont, uszy słyszą więcej, myśli rozjaśniają się. Będąc sam na sam z przyrodą, w końcu dostrzegasz jej prawdziwe piękno.

5. Gwarancja odpoczynku psychicznego

Ruch idzie w parze nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale również leczy naszą psychikę. Współczesny pęd sprzyja depresji i załamaniom nerwowym, dlatego warto pielęgnować nasze zdrowie psychiczne, na tyle na ile jest to możliwe. Dzięki aktywności fizycznej zaczynamy inaczej podchodzić do codziennych problemów i wyzwań. To ile korzyści dla naszej psychiki przyniesie jazda na rowerze, zależy od nas samych. Wybór trasy ma tutaj również duże znaczenie. Wiadomo, że przyjemniej jest jechać leśnymi i polnymi ścieżkami, niż przy ruchliwej ulicy. Dlatego przed ustaleniem sobie konkretnego punktu docelowego, warto sprawdzić trasę, jaką będziemy musieli pokonać. Osobiście jestem zwolenniczką wiejskich dróg, o małym ruchu ulicznym. Takie podłoże jest łatwiejsze do jazdy, niż piach lub żwir. Dodatkowo grozi nam mniejsze niebezpieczeństwo ze strony zmotoryzowanych użytkowników drogi, bo panuje tam zazwyczaj nieduży ruch. Jazda rowerem jest dla mnie zawsze idealnym sposobem, aby odpocząć psychicznie. Wszystkie stresy odchodzą wtedy w niepamięć, i daję mi to sporą dawkę pozytywnej energii. Oczywiście zdarzają się również takie sytuacje, jak złapanie kapcia po 20 km jazdy. Mimo posiadania łatek, okazało się że nie wzięliśmy do nich kleju. Ale są to oczywiście sporadyczne sytuacje, i unikniemy ich o tyle, o ile sami dobrze się przygotujemy na tego rodzaju ewentualność. Wszystko zależy również od naszego nastawienia, ja potraktowałam to jako część naszej przygody.

Podsumowując

Jazda rowerem jest idealna, aby zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. W ten sposób osiągniemy w końcu wyższą wydolność organizmu, dzięki czemu ruch będzie nam towarzyszyć na każdym etapie naszego życia. Osobiście do dzisiaj bardzo lubię wycieczki rowerowe, kiedy tylko mam okazję pokonuję około 30 km. Na co dzień niestety bardzo ogranicza mnie czas, dlatego w zaciszu domowym zamiennie używam steppera. Jednak jeżeli jesteś na tym etapie co ja byłam na początku, i dysponujesz wystarczającą ilością wolnego czasu, to gorąco zachęcam Cię, aby zacząć swoją przygodę z rowerem!

Udostępnij

Skomentuj wpis

2 thoughts on “5 powodów, dla których jazda rowerem jest dobra na start

    1. I bardzo dobrze! Bariery są tylko w naszej głowie 🙂 ja swój rower też powinnam oddać w końcu do renowacji bo łańcuch tak trzeszczy, iż jestem pewna, że w piekle mnie słychać jak jadę rowerem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *